Autorzy
Wersje językowe
Wyszukiwarka
Wiesław Strebejko (1945–1994) – polski artysta plastyk, plakacista, fotografik i scenograf, związany z Gorzowem Wielkopolskim.
Autor ponad 250 plakatów, głównie teatralnych i kulturalnych, ceniony za ekspresyjną kolorystykę i symbolikę.
Biogram artysty – Wiesław Strebejko
- Data i miejsce urodzenia: 27 marca 1945, Rudnik nad Sanem
- Data i miejsce śmierci: 23 kwietnia 1994, Gorzów Wielkopolski
- Wykształcenie: Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy
- Specjalizacje: plakat, fotografia, scenografia, reżyseria teatralna
Twórczość i działalność
Wiesław Strebejko był jednym z najważniejszych artystów plastyków związanych z Gorzowem Wlkp. Od 1974 roku mieszkał i tworzył w tym mieście, gdzie zyskał status lokalnej legendy. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Był także członkiem nieformalnej grupy artystyczno-intelektualnej znanej jako Stolik numer 1.
Plakat
Strebejko zaprojektował ponad 250 plakatów, głównie do wydarzeń kulturalnych, spektakli teatralnych, koncertów i wystaw. Współpracował z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie, dla którego – wspólnie z żoną Ewą Strebejko (scenografką) – przygotował scenografie do około 30 przedstawień.
Styl
Jego plakaty wyróżniały się żywą kolorystyką, symboliką i ekspresją, często wykorzystywał motyw tęczy jako znak nadziei i światła. Prace Strebejki były prezentowane na wystawach w Polsce (Gorzów, Zielona Góra, Wrocław) i za granicą (m.in. we Francji).
Teatr i reżyseria
W 1987 roku zadebiutował jako reżyser spektaklem Pokojówki, a rok później wyreżyserował Dwoje na huśtawce. Jego działalność teatralna była integralną częścią jego artystycznej tożsamości.
Upamiętnienie
- W 1997 roku jego nazwisko zostało umieszczone na Alei Gwiazd na Starym Rynku w Gorzowie
- W 2020 roku Muzeum Lubuskie zorganizowało jubileuszową wystawę retrospektywną jego plakatów
- W 2023 roku Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie zaprezentował wystawę plenerową jego prac
Wiesław Strebejko pozostaje jednym z najbardziej charakterystycznych twórców plakatu regionalnego w Polsce – jego prace łączą estetykę z lokalnym duchem czasu, a jego dorobek jest dziś przedmiotem badań i kolekcjonerskiego zainteresowania.
Pielgrzymka do ziemi naszej, Teatr Współczesny Wrocław - Wiesław Strebejko
autentyczny plakat teatralny
druk z 1983 roku
rozmiar B1 , ok 98x68cm
druk offsetowy
stan: MINT